V roce 2014 došlo k hackerskému útoku na bitcoinovou burzu Mt. Gox. Výsledkem bylo 800 tisíc ukradených bitcoinů, prudký pokles hodnoty BTC, tisíce poškozených klientů a nakonec i bankrot samotné burzy. Největší bitcoinová krádež má ovšem dohru ale až nyní, o více než 4 roky později.
Při krádeži se ztratilo již zmiňovaných 800 tisíc BTC. Později ovšem správci burzy záhadným způsobem „objevili“ 200 tisíc ztracených Bitcoinů. Tyto Bitcoiny ovšem burza nevrátila klientům, ale zadržela je na zabezpečených účtech. Po několika letech ovšem správci zachráněných bitcoinů začali přemýšlet, jak s nimi naloží.
Nakonec se rozhodli Bitcoiny odprodat s tím, že získané peníze použijí pro vyplacení věřitelů. K prodeji, který měl na starosti správce Nobuaki Kobajaši, docházelo od konce roku 2017 do února 2018. Kobajaši za zmiňované tři měsíce prodal přibližně 35 000 BTC a stejné množství BCH v celkové hodnotě přes 400 milionů dolarů.
Odprodej BTC z Mt.Gox - náhoda nebo nezvládnutý prodej?
Načasování prodeje ovšem nebylo nejlepší, takže zatímco Kobajaši rozprodával svěřené Bitcoiny, kurz BTC se propadal. Některé zdroje uvádějí, že právě proto Kobajaši zpanikařil a během jediného dne prodal 18 000 BTC. Hned následující den se cena bitcoinu ocitla na svém letošním minimu (5900 USD). Zástupci zkrachovalé burzy později přerušili prodej mincí kvůli pochybnostem o dostatečné podpoře regulátora, takže zbylých 160 tisíc BTC zůstává na účtech bývalé směnárny. Některé zdroje uvádějí, že se regulátor k situaci vyjádří nejprve v září letošního roku. Do té doby by správce zkrachovalé burzy neměl v prodeji pokračovat.
Nobuaki Kobajaši byl po zveřejnění zprávy o prodeji nemalého množství BTC nařčen, že právě jeho činnost přispěla k výraznému poklesu hodnoty bitcoinu. Správce nechvalně proslulé burzy ovšem namítá, že prodej kurz bitcoinu výrazně neovlivnil. Bitcoinová komunita je ovšem opačného názoru. Kobajaši se hájí tím, že načasování obchodu konzultoval se soudem a odmítá, že by prodával pod tržní cenou.
Vrátíme vám peníze, ale…
Jak již bylo uvedeno, tak prodejem digitálních mincí správci burzy získali přes 400 milionů dolarů. A právě tolik peněz (konkrétně 432 milionů dolarů) bývalá burza věřitelům dluží. Mt.Gox totiž nezohledňuje, že bitcoin má nyní 20 krát vyšší hodnotu, než v roce 2014. Poškození si tedy mohou nárokovat jen tolik, kolik byla hodnota jejich bitcoinů v roce 2014 (tehdy byla pro Bitcoin cena asi 483 dolarů). O náhradu vzniklé škody zažádali bývalí klienti prostřednictvím téměř 25 tisíc pohledávek.
Zajímavé je, že od prosince 2017 do února výrazně klesaly i transakční poplatky v síti Bitcoin, což obvykle doprovází růst hodnoty kryptoměny. Letos to ale bohužel neplatí. Bitcoin evidentně prochází krizí, kterou ve své historii zažil jen dvakrát nebo třikrát. Těmto krizím vždy předcházely spekulativní bubliny, které vynesly hodnotu BTC příliš vysoko. A právě to se stalo i v roce 2017, takže současný pokles opravdu nemusí souviset s aktivitami Kobajašiho. Pokud by totiž prodej pár desítek tisíc BTC dokázal srazit tržní hodnotu tak výrazně, tak by byl Bitcoin ještě více nestabilní, než jeho kritici tvrdí.